Поліноз – це широко поширене сезонне захворювання, яке викликається пилком різних рослин і проявляється алергічними реакціями переважно у вигляді ураження слизової оболонки очей – кон'юнктивіту, а також слизової оболонки верхніх дихальних шляхів (риніт, ларингіт, назофарингіт) та інших суміжних областей.
Причини полінозу
Існують сотні тисяч рослин, що виробляють пилок. Проте після численних досліджень було виявлено, що близько 50 з них здатні викликати алергічні реакції.
Пилок рослин дуже маленького розміру, і тому легко здатен проникати і впроваджуватися в слизові оболонки очей та верхніх дихальних шляхів. До того ж за добу одна з рослин, невеликих розмірів, здатна виділяти безліч пилкових зерен. Люди неоднаково чутливі до пилку різних рослин. Так одним досить кілька крихітних пилкових частинок, наприклад, берези, і у них миттєво виникає алергічна реакція. Тоді як інші зовсім не чутливі до пилку дерева берези.
В основі захворювання лежить підвищена чутливість до пилку рослин. У слизовій оболонці носа, очей, глотки, гортані є спеціальні рецептори. А також імунні клітини (макрофаги, нейтрофіли), що містять велику кількість біологічно активних речовин (гістамін, брадикінін). При зіткненні пилку з рецепторами слизової оболонки останні активізують макрофаги, а ті, у свою чергу, викидають в навколишній простір гістамін. Гістамін має властивість збільшувати проникність кровоносних капілярів, розширює їх. Внаслідок чого з крові в периферичні тканини надходить багато води та виділяється велика кількість слизу. Разом з водою з крові проникають й інші активні речовини, що підтримують та підсилюють алергічні реакції. Усе це створює умови для виникнення набряклості слизових оболонок, закладеність носа, чхання, сльозотечі та інших проявів алергічної реакції.
Причинними факторами, як уже було сказано вище, є пилок різних рослин, дерев, чагарників, квітів, та інших бур'янів. Існує закономірність між періодами пори року і часом дозрівання пилку різних рослин. Так виділяють три пікових значення за частотою полінозу:
Симптоми полінозу
Пов'язані переважно з ураженням верхніх дихальних шляхів, і навіть слизової оболонки очей. Клінічні симптоми починають виявлятися з дитячого віку, приблизно з 5-6 років, коли дитина тільки починає відвідувати школу.
Найбільш типовим у клінічній симптоматиці є ринокон'юнктивальний синдром. Цей синдром поєднує в собі ознаки алергічних реакцій, як з боку слизової оболонки очей, так і з боку слизової оболонки носа та верхніх дихальних шляхів.
Захворювання починається з ураження слизової оболонки очей. З'являються ознаки кон'юнктивіту:
Паралельно з кон'юнктивітом у хворого з'являються ознаки риніту (запалення слизової оболонки носа). Риніт характеризується:
У міру зникнення пилку з навколишнього повітря (під час дощу, взимку) всі перераховані вище симптоми слабшають або зникають зовсім.
Прояви хвороби залежать від ступеня чутливості кожної людини окремо. Наприклад, в одного пилок викликає звичайний кон'юнктивіт (запалення слизової оболонки очей) з появою таких симптомів, як сльозотеча, світло страх та інші характерні симптоми. В інших поліноз може проявлятися генералізованим набряком верхніх дихальних шляхів (слизова оболонка носа, гортані, трахеї), з настанням задушливого стану (втрата свідомості, непритомність, різке падіння артеріального тиску). Тяжкість симптомів і перебіг хвороби великою мірою залежить від кількості пилку, що вдихається. Чим більше пилку потрапило в дихальні шляхи та на слизову оболонку очей, тим більш вираженими будуть симптоми захворювання.
Очевидний зв'язок захворюваності на поліноз з іншими захворюваннями алергічного походження. Відмічено, що серед хворих на бронхіальну астму у 40% випадків виявляється поєднане захворювання – поліноз. З тих, хто хворіє на поліноз, зустрічаються особи з алергією на деякі харчові продукти, на домашній пил, на лікарські засоби.
Діагностика полінозу
Діагностика такого захворювання не становить великих труднощів, оскільки очевидним є зв'язок між появою алергічних симптомів і контактом з пилковими частинками. Важливість полягає в тому, що необхідно точно встановити зв'язок, докладно розпитати хворого про історію захворювання, з чим пов'язані появи перших симптомів, і як вони проявлялися.
Алергологічне обстеження пацієнтів є обов'язковим у програмі, з виявлення який саме алерген викликав цю реакцію. Алергологічне обстеження полягає в тому, що хворому наносять на шкіру, або під шкіру (подряпина, укол) відомий алерген у дуже маленькій дозі, та через деякий час роблять оцінку місцевих проявів. Якщо у людини підвищена реакція у вигляді місцевого почервоніння шкіри, набряк або свербіж, значить, він є або хворим на поліноз, або у нього просто підвищена чутливість до даної речовини. Все залежить від розміру місцевих алергічних змін, а також у сукупності із симптомами та іншими лабораторними аналізами.
Лабораторна діагностика
Для лабораторної діагностики у пацієнта обов'язково беруть кров на дослідження. Присутність підвищеної кількості еозинофілів у крові (під час ремісії) дає підстави припускати, що цей організм схильний до алергії. Норма еозинофілів у крові становить від 1 до 5 відсотків загальної кількості кров'яних клітин.
Імунологічна діагностика є не що інше, як взяття аналізів крові на вміст специфічних білків (імуноглобулінів класу Е), які у великій кількості виникають при розвитку алергічних реакцій в організмі.
Лікування полінозу
Якщо людина набула підвищеної чутливості на пилкові алергени, то знизити її практично не вдається. Виходячи з даного факту, єдиним надійним засобом запобігання та лікування полінозу залишається якнайменше контактувати з пилком рослин. Лікування полінозу – це єдине, що допомагає пацієнтові позбутися нескінченного нежитю, сльозотечі та інших симптомів. Тільки лікування, спільно з профілактичними заходами, що проводяться, допоможе позбавитися від надокучливих симптомів. При кризах та значних порушеннях загального стану пацієнтів призначають інтенсивну терапію, спрямовану на зняття набряків слизових оболонок очей, порожнини носа, зменшення виділення слизу, поліпшення дихальної функції.
У період ремісії, тобто тоді коли вщухають основні симптоми захворювання, призначають такий вид лікування, як специфічна гіпосенсибілізація. Під цим терміном мається на увазі поступове звикання організму до малих доз алергенів. Хворому призначається щоденне введення малих доз очищених пилкових алергенів, які викликають бурхливі патологічні реакції в організмі. Натомість, при цьому розвивається стійкість до певних видів алергенних речовин, і хворий почувається цілком здоровим. Гіпосенсибілізація проводиться курсами від кількох тижнів до декількох місяців, до досягнення стійкого позитивного ефекту.
Профілактика полінозу
Профілактичні заходи – це, мабуть, єдиний простий і водночас надійний засіб уникнути появи алергічних реакцій, а також їх ускладнень. Конкретними завданнями з профілактики виникнення не тільки полінозу, але й інших алергічних захворювань є виключення контакту з алергенами, запобігання потраплянню пилку та інших дрібних пилових частинок у носову та ротову порожнини.
Профілактичні заходи, у свою чергу діляться на первинні, які необхідно здійснювати для людей схильних до різних алергічних захворювань, а також категорій людей, що знаходяться в групах ризику. Це садівники, бджолярі, працівники сільського господарства та особи інших професій, діяльність яких пов'язана з рослинами, квітами.
До первинних профілактичних заходів відносять:
Вторинні профілактичні заходи за своєю сутністю також містять у своїй основі дії, спрямовані на запобігання появі алергічних реакцій. Але на відміну від первинної профілактики, в даному випадку йдеться про хворих на поліноз, які хворіють не один рік і практично самі повинні знати і здійснювати більш жорсткі заходи щодо запобігання контакту з алергенами рослинного походження.
Рекомендації для людей, які хворіють на поліноз та інші алергічні хвороби, повинні постійно виконуватися незалежно від того, де знаходиться людина, на роботі вдома або на відпочинку. Повинні дотримуватися таких умов:
Вдома та на робочому місці в кабінеті
Звідси слід дійти невтішного висновку у тому, що боротьба з пліснявою грає не останню роль щодо запобігання появі алергічних реакцій.
На свіжому повітрі та в вуличних умовах неможливо захистити людину від шкідливого впливу навколишнього середовища, тому необхідно намагатися не перебувати в місцях великого скупчення людей, в компаніях людей, що палять, по можливості не піддаватися тривалому впливу вихлопних газів, закривати вікна в машині при їзді по дорозі.
Якої дієти слід дотримуватися при полінозі?
Перед тим, як призначати оптимальну дієту при полінозі, необхідно встановити вид алергії на пилок.
Існують такі види полінозу:
Алергія на пилок дерев
Цей вид полінозу найчастіше зустрічається у весняний період часу, наприкінці квітня – на початку травня. Серед представників дерев, пилок яких найчастіше викликає алергічні реакції, виділяють березу, дуб, клен, тополю та вільху.
При алергії на пилок дерев хворому рекомендується виключити з раціону такі продукти харчування як:
Алергія на пилок злакових трав
Даний вид полінозу зазвичай спостерігається в кінці весни - на початку літа (з кінця травня до початку липня). При цьому викликати поліноз може пилок таких злакових трав як пшениця, ячмінь, жито, пирій, овес, тимофіївка, ковила.
При алергії на пилок злакових трав хворому слід утриматися від прийому:
Алергія на пилок бур'янів
Зазвичай цей вид полінозу зустрічається у період кінця липня – початку вересня. Представниками бур'янів, що найчастіше викликають алергічні реакції, є амброзія, лобода, полин.
При алергії на пилок бур'янів рекомендується виключити з раціону такі продукти харчування як:
Також необхідно виключити з раціону продукти харчування рослинного походження (наприклад, мед, халва, соняшникова олія). Будь-який з перерахованих вище продуктів може посилити перебіг даного захворювання.
У більшості людей, які страждають на поліноз, також спостерігається так звана «перехресна алергія», прояви якої провокують певні продукти харчування. Виходячи з цього, доцільним буде дотримання гіпоалергенної дієти, при якій хворий повинен утриматися від їжі, що найчастіше викликає алергію.
Серед продуктів харчування, що найчастіше викликають алергічні реакції, виділяють такі:
При полінозі рекомендується вживати продукти харчування з низьким рівнем алергенів такі як:
Продукти харчування, які необхідно виключити з раціону
Продукти харчування, які рекомендують включити до меню
Як лікувати поліноз народними засобами?
Існує велика кількість різних народних засобів, що використовуються для лікування полінозу. Деякі з них здатні полегшити перебіг захворювання, інші можуть не принести належного результату або погіршити перебіг полінозу. Позитивний ефект від лікування завжди залежатиме від індивідуальних особливостей організму.
Серед безлічі народних засобів, що застосовуються при полінозі, добре зарекомендували себе наступні компоненти:
Використання народних засобів як лікування полінозу передбачає виконання наступних дій:
Використані матеріали практикуючого лікаря Ткач І. С.
ЗАСТОСУВАННЯ ПРОДУКЦІЇ КОМПАНІЇ NEW LIFE у профілактиці ПОЛІНОЗУ
В асортименті продукції компанії NEW LIFE є чимало засобів, що допомагають зменшити симптоми полінозу.
Звичайно ж, краще почуватимуться люди, які заздалегідь провели оздоровчу програму на покращення роботи печінки, підшлункової залози, відновлення мікрофлори кишківника, санували вогнища інфекції у носоглотці, підготували та активували імунну систему, усунули паразитів. Хто не встиг або не знав про нашу продукцію, цілком можуть допомогти собі полегшити симптоми алергії починаючи з сьогоднішнього дня. Пропонується програма швидкої допомоги, де максимально зібрані ефективні препарати. Тільки пам'ятайте, що включати в програму потрібно щодня по одному продукту, починаючи з мінімальної дози (з краплі або ½ таблетки 1 раз на день), щоб уникнути алергічної реакції на компоненти продуктів.
У період загострення:
Зовнішньо: перед виходом на вулицю змастити слизову оболонку носа Рослинними екстрактами: Кропиви або Череди, або Чаги або Еліксиром стопаллергін, або Спреєм для носа, надіти сонцезахисні окуляри.
По приходу додому - обов'язково переодягтися, ретельно вмитися (Гель-мило Живильне, Гель для вмивання DOMINO), включаючи всі відкриті ділянки тіла, мокрою гребінцем розчісувати волосся для максимального усунення алергенів. У квартирі обов'язково зволожувати повітря за допомогою звичайного розпилювача води, усунути всі накопичувачі пилу, на вікнах мати захисні сітки або марлю.
Будьте здорові!
*Samoleczenie może zaszkodzić zdrowiu! Przed zażyciem jakiegokolwiek leku MUSISZ przeczytać instrukcję i skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, aby przestudiować skutki uboczne, przeciwwskazania i możliwość indywidualnej nietolerancji leku.