• |

ПОЛІНОЗ - ПИЛКОВА АЛЕРГІЯ

Поліноз – це широко поширене сезонне захворювання, яке викликається пилком різних рослин і проявляється алергічними реакціями переважно у вигляді ураження слизової оболонки очей – кон'юнктивіту, а також слизової оболонки верхніх дихальних шляхів (риніт, ларингіт, назофарингіт) та інших суміжних областей.

Причини полінозу

Існують сотні тисяч рослин, що виробляють пилок. Проте після численних досліджень було виявлено, що близько 50 з них здатні викликати алергічні реакції.

Пилок рослин дуже маленького розміру, і тому легко здатен проникати і впроваджуватися в слизові оболонки очей та верхніх дихальних шляхів. До того ж за добу одна з рослин, невеликих розмірів, здатна виділяти безліч пилкових зерен. Люди неоднаково чутливі до пилку різних рослин. Так одним досить кілька крихітних пилкових частинок, наприклад, берези, і у них миттєво виникає алергічна реакція. Тоді як інші зовсім не чутливі до пилку дерева берези.

В основі захворювання лежить підвищена чутливість до пилку рослин. У слизовій оболонці носа, очей, глотки, гортані є спеціальні рецептори. А також імунні клітини (макрофаги, нейтрофіли), що містять велику кількість біологічно активних речовин (гістамін, брадикінін). При зіткненні пилку з рецепторами слизової оболонки останні активізують макрофаги, а ті, у свою чергу, викидають в навколишній простір гістамін. Гістамін має властивість збільшувати проникність кровоносних капілярів, розширює їх. Внаслідок чого з крові в периферичні тканини надходить багато води та виділяється велика кількість слизу. Разом з водою з крові проникають й інші активні речовини, що підтримують та підсилюють алергічні реакції. Усе це створює умови для виникнення набряклості слизових оболонок, закладеність носа, чхання, сльозотечі та інших проявів алергічної реакції.

Причинними факторами, як уже було сказано вище, є пилок різних рослин, дерев, чагарників, квітів, та інших бур'янів. Існує закономірність між періодами пори року і часом дозрівання пилку різних рослин. Так виділяють три пікових значення за частотою полінозу:

 1. Перший піковий період припадає на проміжок часу між такими місяцями як, квітень та травень. У цей період переважає поява полінозу від пилку дерев: дуба, ясена, берези, горіха, тополі, клена.
 2. Другий період підйому алергічних явищ посідає літо. З червня до серпня починають розквітати злакові рослини. До них відносять такі трави як: пирій, жито, тонконіг, кукурудза, кострець, та багато інших. У червні зростає кількість тополиного пуху у повітрі, тому алергічні реакції, що з'явилися в цей час, часто пов'язують саме з пухом, а не пилком. Тополиний пух на відміну від пилку рослин не викликає яскраво вираженої клінічної картини полінозу.
 3. Третій період зростання полінозу припадає на осінь. У цей період переважає підвищена концентрація повітря пилку різних бур'янів. Вважається, що пилок від таких рослин як: амброзія, кульбаба, коноплі, лобода та інших, має найбільшу алергенну активність.

Симптоми полінозу

Пов'язані переважно з ураженням верхніх дихальних шляхів, і навіть слизової оболонки очей. Клінічні симптоми починають виявлятися з дитячого віку, приблизно з 5-6 років, коли дитина тільки починає відвідувати школу.

Найбільш типовим у клінічній симптоматиці є ринокон'юнктивальний синдром. Цей синдром поєднує в собі ознаки алергічних реакцій, як з боку слизової оболонки очей, так і з боку слизової оболонки носа та верхніх дихальних шляхів.

Захворювання починається з ураження слизової оболонки очей. З'являються ознаки кон'юнктивіту:

 • Свербіж, печіння з внутрішнього боку очей.
 • Хворому здається, ніби в нього якесь стороннє тіло в оці.
 • Через деякий час з'являється сльозотеча, світлострах. При обстеженні очей легко можна побачити виражене почервоніння кон'юнктиви і набряк повік. На відміну від інших запальних захворювань очей, при полінозі зазвичай вражаються обоє очей одночасно.

Паралельно з кон'юнктивітом у хворого з'являються ознаки риніту (запалення слизової оболонки носа). Риніт характеризується:

 • Відчутним свербінням в області носа та місця переходу порожнини носа в порожнину глотки (носоглотка).
 • Характерною є наявність частих нападів чхання. У деяких випадках кількість чхань досягає до 10-20 разів поспіль.
 • Чхання супроводжується рясним виділенням слизу з носа (ринорея).
 • Больові відчуття в ділянці пазух носа (гайморові – з боків, лобові – зверху носа). Крім порушення дихальних функцій носа у хворих відзначається біль у привушній ділянці, тріск у вухах при розжовуванні їжі. Вушні симптоми часто супроводжуються нудотою, інколи і блювотою. Дані симптоми обумовлені тим, що носова порожнина тісно пов'язана з ротовим і середнім вухом. І тому патологічний процес однієї з них зачіпатиме й інші сусідні області.

У міру зникнення пилку з навколишнього повітря (під час дощу, взимку) всі перераховані вище симптоми слабшають або зникають зовсім.

Прояви хвороби залежать від ступеня чутливості кожної людини окремо. Наприклад, в одного пилок викликає звичайний кон'юнктивіт (запалення слизової оболонки очей) з появою таких симптомів, як сльозотеча, світло страх та інші характерні симптоми. В інших поліноз може проявлятися генералізованим набряком верхніх дихальних шляхів (слизова оболонка носа, гортані, трахеї), з настанням задушливого стану (втрата свідомості, непритомність, різке падіння артеріального тиску). Тяжкість симптомів і перебіг хвороби великою мірою залежить від кількості пилку, що вдихається. Чим більше пилку потрапило в дихальні шляхи та на слизову оболонку очей, тим більш вираженими будуть симптоми захворювання.

Очевидний зв'язок захворюваності на поліноз з іншими захворюваннями алергічного походження. Відмічено, що серед хворих на бронхіальну астму у 40% випадків виявляється поєднане захворювання – поліноз. З тих, хто хворіє на поліноз, зустрічаються особи з алергією на деякі харчові продукти, на домашній пил, на лікарські засоби.

Діагностика полінозу

Діагностика такого захворювання не становить великих труднощів, оскільки очевидним є зв'язок між появою алергічних симптомів і контактом з пилковими частинками. Важливість полягає в тому, що необхідно точно встановити зв'язок, докладно розпитати хворого про історію захворювання, з чим пов'язані появи перших симптомів, і як вони проявлялися.

Алергологічне обстеження пацієнтів є обов'язковим у програмі, з виявлення який саме алерген викликав цю реакцію. Алергологічне обстеження полягає в тому, що хворому наносять на шкіру, або під шкіру (подряпина, укол) відомий алерген у дуже маленькій дозі, та через деякий час роблять оцінку місцевих проявів. Якщо у людини підвищена реакція у вигляді місцевого почервоніння шкіри, набряк або свербіж, значить, він є або хворим на поліноз, або у нього просто підвищена чутливість до даної речовини. Все залежить від розміру місцевих алергічних змін, а також у сукупності із симптомами та іншими лабораторними аналізами.

Лабораторна діагностика

Для лабораторної діагностики у пацієнта обов'язково беруть кров на дослідження. Присутність підвищеної кількості еозинофілів у крові (під час ремісії) дає підстави припускати, що цей організм схильний до алергії. Норма еозинофілів у крові становить від 1 до 5 відсотків загальної кількості кров'яних клітин.

Імунологічна діагностика є не що інше, як взяття аналізів крові на вміст специфічних білків (імуноглобулінів класу Е), які у великій кількості виникають при розвитку алергічних реакцій в організмі.

Лікування полінозу

Якщо людина набула підвищеної чутливості на пилкові алергени, то знизити її практично не вдається. Виходячи з даного факту, єдиним надійним засобом запобігання та лікування полінозу залишається якнайменше контактувати з пилком рослин. Лікування полінозу – це єдине, що допомагає пацієнтові позбутися нескінченного нежитю, сльозотечі та інших симптомів. Тільки лікування, спільно з профілактичними заходами, що проводяться, допоможе позбавитися від надокучливих симптомів. При кризах та значних порушеннях загального стану пацієнтів призначають інтенсивну терапію, спрямовану на зняття набряків слизових оболонок очей, порожнини носа, зменшення виділення слизу, поліпшення дихальної функції.

У період ремісії, тобто тоді коли вщухають основні симптоми захворювання, призначають такий вид лікування, як специфічна гіпосенсибілізація. Під цим терміном мається на увазі поступове звикання організму до малих доз алергенів. Хворому призначається щоденне введення малих доз очищених пилкових алергенів, які викликають бурхливі патологічні реакції в організмі. Натомість, при цьому розвивається стійкість до певних видів алергенних речовин, і хворий почувається цілком здоровим. Гіпосенсибілізація проводиться курсами від кількох тижнів до декількох місяців, до досягнення стійкого позитивного ефекту.

Профілактика полінозу

Профілактичні заходи – це, мабуть, єдиний простий і водночас надійний засіб уникнути появи алергічних реакцій, а також їх ускладнень. Конкретними завданнями з профілактики виникнення не тільки полінозу, але й інших алергічних захворювань є виключення контакту з алергенами, запобігання потраплянню пилку та інших дрібних пилових частинок у носову та ротову порожнини.

Профілактичні заходи, у свою чергу діляться на первинні, які необхідно здійснювати для людей схильних до різних алергічних захворювань, а також категорій людей, що знаходяться в групах ризику. Це садівники, бджолярі, працівники сільського господарства та особи інших професій, діяльність яких пов'язана з рослинами, квітами.

До первинних профілактичних заходів відносять:

 • Насамперед, захищати первинний контакт вагітної жінки з пилковими алергенами, виключати професійні шкідливості, а також дотримуватися режиму праці і відпочинку та вживати здорову їжу.
 • Для дітей молодшого та старшого віку необхідний періодичний профілактичний контроль щодо виявлення гострих респіраторних захворювань, хронічний перебіг яких часто призводить до підвищення чутливості організму до алергенів, профілактика глистних інвазій.
 • Зменшення контакту з речовинами алергенної природи (продукти хімічного виробництва, вихлопні гази, побутові алергени).

Вторинні профілактичні заходи за своєю сутністю також містять у своїй основі дії, спрямовані на запобігання появі алергічних реакцій. Але на відміну від первинної профілактики, в даному випадку йдеться про хворих на поліноз, які хворіють не один рік і практично самі повинні знати і здійснювати більш жорсткі заходи щодо запобігання контакту з алергенами рослинного походження.

Рекомендації для людей, які хворіють на поліноз та інші алергічні хвороби, повинні постійно виконуватися незалежно від того, де знаходиться людина, на роботі вдома або на відпочинку. Повинні дотримуватися таких умов:

Вдома та на робочому місці в кабінеті

 • Провітрювання приміщень та вологе прибирання хоча б один раз на день.
 • Книги, постільна білизна, особливо пір'яні подушки та пухові ковдри, зберігаються та знаходяться у належних умовах, за яких ризик поширення пилових частинок буде мінімальним. Наприклад, постільна білизна в міцних чохлах, а книги в шафі, що закривається.
 • Мінімум килимів, та захаращень меблями. Приміщення повинні бути просторими, легко провітрюватися та прибиратися.
 • Використання синтетичних освіжувачів повітря, парфумів та інших пахучих речовин обмежується.
 • Не заводити домашніх тварин у будинку, квартирі, оскільки шерсть має сильну алергенну властивість.
 • У міжсезоння підвищується ризик появи цвілевих грибів на стінах і стелі (мають алергенні властивості).

Звідси слід дійти невтішного висновку у тому, що боротьба з пліснявою грає не останню роль щодо запобігання появі алергічних реакцій.

На свіжому повітрі та в вуличних умовах неможливо захистити людину від шкідливого впливу навколишнього середовища, тому необхідно намагатися не перебувати в місцях великого скупчення людей, в компаніях людей, що палять, по можливості не піддаватися тривалому впливу вихлопних газів, закривати вікна в машині при їзді по дорозі.

 • Людям, у яких підвищена чутливість до пилку рослин, слід обмежити перебування у місцях великого скупчення різноманітних рослин (сад, поле).
 • Носіння сонцезахисних окулярів знижує ризик виникнення алергії для тих категорій осіб, у яких підвищена чутливість до сонця (фотосенсибілізація).
 • Своєчасне лікування гострих захворювань інфекційно-алергічного характеру попередить можливість розвитку підвищеної чутливості до різних алергенів та зокрема до пилку рослин.
 • Передсезонна профілактична підготовка організму, шляхом прийому препаратів, що знижують сприйнятливість до пилкових алергенів. Існує кілька найбільш активних лікарських засобів із цієї групи. До них відносяться інтал (кромогліцієва кислота), і задитен (кетотифен). Механізм дії обох зосереджений у тому, що вони стабілізують мембрани клітин, відповідальних за викид біологічно активних речовин. Тобто, підвищується стійкість організму до сприйняття алергенів будь-якого походження.

Якої дієти слід дотримуватися при полінозі?

Перед тим, як призначати оптимальну дієту при полінозі, необхідно встановити вид алергії на пилок.

Існують такі види полінозу:

 • алергія на пилок дерев;
 • алергія на пилок злакових трав;
 • алергія на пилок бур'янів.

Алергія на пилок дерев

Цей вид полінозу найчастіше зустрічається у весняний період часу, наприкінці квітня – на початку травня. Серед представників дерев, пилок яких найчастіше викликає алергічні реакції, виділяють березу, дуб, клен, тополю та вільху.

При алергії на пилок дерев хворому рекомендується виключити з раціону такі продукти харчування як:

 • березовий сік;
 • абрикоси, персики;
 • сливи;
 • фундук;
 • вишню, черешню;
 • горіхи (наприклад, мигдаль, фундук);
 • морква;
 • яблука, груші;
 • огірки, помідори;
 • зелень та спеції (наприклад, каррі, куркума, кориця, кмин).

Алергія на пилок злакових трав

Даний вид полінозу зазвичай спостерігається в кінці весни - на початку літа (з кінця травня до початку липня). При цьому викликати поліноз може пилок таких злакових трав як пшениця, ячмінь, жито, пирій, овес, тимофіївка, ковила.

При алергії на пилок злакових трав хворому слід утриматися від прийому:

 • продуктів із злаків (наприклад, рисові кульки, вівсяні пластівці);
 • хлібобулочних виробів;
 • макаронних виробів;
 • квасу;
 • спиртних напоїв;
 • бобів;
 • сої;
 • арахісу;
 • кукурудзи;
 • щавлю;
 • цитрусових (наприклад, апельсин, мандарин);
 • полуниці, суниці;
 • фітопрепаратів, до складу яких входять злакові трави.

Алергія на пилок бур'янів

Зазвичай цей вид полінозу зустрічається у період кінця липня – початку вересня. Представниками бур'янів, що найчастіше викликають алергічні реакції, є амброзія, лобода, полин.

При алергії на пилок бур'янів рекомендується виключити з раціону такі продукти харчування як:

 • мед;
 • насіння соняшника;
 • соняшникова олія;
 • цитрусові (наприклад, апельсини, мандарини, лимони);
 • баштанні культури (наприклад, кавуни, дині);
 • зелень (наприклад, петрушку, кріп, селеру);
 • спеції (наприклад, аніс, кмин, цикорій);
 • Фітопрепарати з кульбаби, полину, ромашки, нагідки, деревію.

Також необхідно виключити з раціону продукти харчування рослинного походження (наприклад, мед, халва, соняшникова олія). Будь-який з перерахованих вище продуктів може посилити перебіг даного захворювання.

У більшості людей, які страждають на поліноз, також спостерігається так звана «перехресна алергія», прояви якої провокують певні продукти харчування. Виходячи з цього, доцільним буде дотримання гіпоалергенної дієти, при якій хворий повинен утриматися від їжі, що найчастіше викликає алергію.

Серед продуктів харчування, що найчастіше викликають алергічні реакції, виділяють такі:

 • молочні продукти (наприклад, незбиране молоко корови, сир, курячі яйця);
 • горіхи;
 • гриби;
 • мед;
 • червоні ягоди (наприклад, полуниця, малина);
 • цитрусові (наприклад, мандарини, апельсини);
 • червоні овочі (наприклад, помідори, буряк, морква);
 • шоколад;
 • какао;
 • екзотичні фрукти (наприклад, ананас, манго);
 • морепродукти;
 • копченості;
 • консервовані та мариновані продукти.

При полінозі рекомендується вживати продукти харчування з низьким рівнем алергенів такі як:

 • кисломолочні продукти (наприклад, натуральний йогурт, кефір, сир);
 • тушковане або відварене м'ясо нежирних сортів;
 • сухофрукти.

Продукти харчування, які необхідно виключити з раціону

 • горіхи;
 • молоко;
 • екзотичні фрукти (наприклад, ананас);
 • шоколад, какао;
 • яйця;
 • гриби;
 • риба та риб'яча ікра;
 • мед;
 • цитрусові (наприклад, апельсини, мандарини);
 • баштанні (наприклад, кавуни, дині);
 • овочі, фрукти та ягоди червоного кольору (наприклад, помідори, яблука, полуниця);
 • Банани;
 • Баклажани;
 • копчені вироби;
 • консервні вироби;
 • сир;
 • солодощі (наприклад, халва, цукерки);
 • зелень та спеції.

Продукти харчування, які рекомендують включити до меню

 • відварене м'ясо яловичини або курки;
 • молочнокислі продукти (наприклад, сир, кефір, йогурт);
 • сухофрукти;
 • овочі та фрукти зеленого та білого кольору (наприклад, зелений перець, огірок, картопля, яблука, груші);
 • супи з овочів;
 • білий хліб;
 • Фруктові компоти;
 • запечені яблука;
 • чай;
 • цукор

Як лікувати поліноз народними засобами?

Існує велика кількість різних народних засобів, що використовуються для лікування полінозу. Деякі з них здатні полегшити перебіг захворювання, інші можуть не принести належного результату або погіршити перебіг полінозу. Позитивний ефект від лікування завжди залежатиме від індивідуальних особливостей організму.

Серед безлічі народних засобів, що застосовуються при полінозі, добре зарекомендували себе наступні компоненти:

 • Кора берези - бетулін;
 • череда;
 • нагідки;
 • ромашка;
 • корінь лопуха;
 • кропива;
 • чага.

Використання народних засобів як лікування полінозу передбачає виконання наступних дій:

 • Перед тим як використовувати той чи інший народний засіб для лікування полінозу, необхідно повідомити свого лікаря.
 • Слід пам'ятати, що рослинні інгредієнти, що використовуються в рецепті народних засобів, також можуть спровокувати алергічні реакції, посиливши тим самим перебіг наявного захворювання. При найменшому погіршенні самопочуття необхідно терміново звернутися до лікаря.
 • Якщо основним алергеном полінозу є пилок полину, то категорично протипоказаний прийом тих народних засобів, до складу яких входять такі рослини як нагідки, ромашка, мати-і-мачуха, череда, оман. При алергії на пилок дерев не слід лікуватися вільховими шишками або березовими бруньками. Також не рекомендується приймати продукти меду, тому що в меді міститься близько 10% пилку.
 • При лікуванні полінозу народними засобами не слід припиняти прийом лікарських препаратів.

Використані матеріали практикуючого лікаря Ткач І. С.

ЗАСТОСУВАННЯ ПРОДУКЦІЇ КОМПАНІЇ NEW LIFE у профілактиці ПОЛІНОЗУ

В асортименті продукції компанії NEW LIFE є чимало засобів, що допомагають зменшити симптоми полінозу.

Звичайно ж, краще почуватимуться люди, які заздалегідь провели оздоровчу програму на покращення роботи печінки, підшлункової залози, відновлення мікрофлори кишківника, санували вогнища інфекції у носоглотці, підготували та активували імунну систему, усунули паразитів. Хто не встиг або не знав про нашу продукцію, цілком можуть допомогти собі полегшити симптоми алергії починаючи з сьогоднішнього дня. Пропонується програма швидкої допомоги, де максимально зібрані ефективні препарати. Тільки пам'ятайте, що включати в програму потрібно щодня по одному продукту, починаючи з мінімальної дози (з краплі або ½ таблетки 1 раз на день), щоб уникнути алергічної реакції на компоненти продуктів.

У період загострення:

 • Сорбефлор - 1-2 табл. на ніч
 • Cleanness (Чистота) - 1 табл. 2-3 рази на день
 • Рослинний екстракт Бетуліна
 • Еліксир стопалергін - по 10 крапель 2-3 рази на день до їди на воді
 • Рослинний екстракт Лопуха
 • Фіто – Здоров'я Форте для легенів – 1 табл. 2-3 рази на день
 • Гепатофлор - 1 табл. 2-3 рази на день
 • Еліксир для здорового життя
 • Рослинний екстракт Парила звичайного - по 10 крапель 2-3 рази на день до їди на воді
 • Еліксир стопалергін
 • Фіто – Здоров'я Форте для шлунка - 1 табл. 2-3 рази на день
 • Фіто – Здоров'я Форте для підшлункової залози – 1 табл. 2-3 рази на день
 • Рослинний екстракт Плюща
 • Рослинний екстракт Лопуха - по 10 крапель 2-3 рази на день до їди на воді
 • Рослинний екстракт Чаги
 • Фіто – Здоров'я Форте для печінки - 1 табл. 2-3 рази на день
 • Spice Pro - 1 капс. 2-3 рази на день
 • Рослинний екстракт Солодки
 • Еліксир антипаразитарний – по 10 крапель 2-3 рази на день до їди на воді
 • Рослинний екстракт Череди
 • Omega-3 from fish oil - 1 капс. 2-3 рази на день
 • Кальціфлор - 1 табл. 2-3 рази на день
 • Еліксир стопалергін
 • Рослинний екстракт Розторопші – по 10 крапель 2-3 рази на день до їди на воді
 • Рослинний екстракт Бетуліну

Зовнішньо: перед виходом на вулицю змастити слизову оболонку носа Рослинними екстрактами: Кропиви або Череди, або Чаги або Еліксиром стопаллергін, або Спреєм для носа, надіти сонцезахисні окуляри.

По приходу додому - обов'язково переодягтися, ретельно вмитися (Гель-мило Живильне, Гель для вмивання DOMINO), включаючи всі відкриті ділянки тіла, мокрою гребінцем розчісувати волосся для максимального усунення алергенів. У квартирі обов'язково зволожувати повітря за допомогою звичайного розпилювача води, усунути всі накопичувачі пилу, на вікнах мати захисні сітки або марлю.

Будьте здорові!

*¡La automedicación puede dañar su salud! Antes de cualquier administración de medicamentos, es OBLIGATORIO familiarizarse con las instrucciones y consultar con su médico. Asegúrese de estudiar los efectos secundarios, las contraindicaciones y la posibilidad de intolerancia individual al medicamento.

También lea:

Hacerse un partner

Regístrate ahora
Registración